Old Ale – Slyrs Whisky Barrel Aged Edition [Birbant]

Podstawową wersję Old Ale z Birbanta piłem i  przypadła mi ona do gustu. Z tego powodu pozytywnie nastawiam się na wersję Barrel Aged. Beczka wnosi dużo dobra. Czy aby na pewno?

Old Ale - Birbant

Na początku słowo o stylu. Old Ale. Jak tak się zastanawiam, to praktycznie każde Old Ale jakie piłem bardzo mi smakowało. Chyba będę musiał dodać go do swoich ulubionych piwnych stylów. Old Ale wywodzi się z Anglii. Jak sama nazwa wskazuje są do dłużej dojrzewające piwa. Są to piwa charakteryzujące się dosyć sporą zawartością alkoholu, aż do 9%. W aromacie i smakuj są przeważnie słodkie, owocowe, karmelowe, orzechowe. Często leżakują w drewnianych beczkach. Z tego stylu wywodzą się tzw. Winter Warmery.

Podstawowa wersja była bardzo „drewniana”. Smak przypominał mi świeżo malowany drewniany płot. Nie, nigdy nie próbowałem, ale znam zapach i takie pierwotnie było to piwo. Część piwa spędziła pól roku w drewnianych beczkach po bawarskim whisky Slyrs. Piwo w którym czuć było deskę leżakowane w drewnianej beczce? Mam nadzieje, że nie będzie za deski do kwadratu.

Etykieta nie różni się niczym od poprzedniej wersji. Niebieskie tło i czarne logo browaru Birbant. Koncepcja jest prosta, wykonanie jest dobre, nie trąca kiczem. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów. O ile w przypadku Sharka mi to przeszkadzało, to tutaj, ze względu na moc, jestem w stanie to zaakceptować. Piwo zostało uwarzone w browarze Zarzecze. Nie mam informacji gdzie leżakowano beczki. Koniec teorii, czas na degustację.

kolor piwa Old Ale - Birbant

Piwo ma ciemnobrązowy kolor. Spora biała piana ładnie zdobi szkło, ale szybko opada. W kolorze widać bursztynowe przebłyski.

W aromacie jest konkret. Na początku czuć świeżo lakierowaną deskę. Z czasem czuć też nuty szlachetnego alkoholu. Zapach jest bardzo przyjemny.

Biorę pierwszego łyka i w buzi czuję to samo co w aromacie. Konkretny drewno-lakierowy smak. Po spłynięciu piwa po gardle pojawiają się przyjemne waniliowe nuty. Bardzo delikatny finisz. Smak jest bardzo intensywny, nie da rady pomylić tego piwa z innym. Alkohol jest wyczuwalny, przypomina trochę rozpuszczalnik, chociaż dziwnie to zabrzmi, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Są też słodowe nuty, która sprawiają, że piwo nabiera pełnego smaku oraz gęstości. Goryczka niska, chociaż nie tak niska jak nasycenie. Po kilku łykach czuć palenie w gardle. Piwo rozgrzeje każdego, na zimne dni jak znalazł.

STYL: Old Ale
EKSTRAKT: 19,1% wag.
ALKOHOL: 7,4%
SŁODY: jęczmienny, karmelowy
CHMIEL: East Kend Golding
DODATKI: cukier muscovado
DROŻDŻE: S-04
IBU: 33
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 02.02.2018
OCENA: 8/10

Beczka wniosła sporo wanilii i lekko załagodziła intensywny lakierowy smak z podstawowej wersji. Piwo przypomina w smaku dobre Whisky. Old Ale nadaje się w sam raz na degustacje przy kominku lub … tv z aplikacja yt gdzie można włączyć kominek. Od siebie daję ósemkę.

Podobne posty

Alter Ego Topowa IPA trafiła w moje ręce. Czy Alter Ego z amerykańskiego browaru Tree House sprosta moim oczekiwaniom? Alter Ego z browaru Tree House to ...
Simpleasy Piwo Simpleasy z Browaru Kingpin to powrót do lekkich tropikalnych klimatów Pale Ale. Od zawsze byłem fanem mocnych piw. Imperial Stout, Imperial...
Deep Dark Sea Bourbon Barrel Aged Beczek nigdy nie za wiele. Podobnie myśli Brokreacja i wydała na rynek piwo Deep Dark Sea Bourbon Barrel Aged. Podstawą piwa jest Deep Dark Sea. ...
Pożegnanie Korporacji Na pożegnanie tygodnie wybrałem Pożegnanie Korporacji z PiwoWarowni. Czy ten RIS zasługuje na RISpekt? Nazwa piwa nawiązuje to ważnego wyda...

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o