Koźlak Jesienny [Browar Nepomucen]

Piwo Koźlak Jesienny to pozycja z Browaru Nepomucen, która idealnie łączy się z obecną porą roku.

piwo Koźlak Jesienny [Browar Nepomucen]

Nie jest to nowe piwo, pisałem już o nim przy okazji piw, które warto wypić we wrześniu. Mamy listopad, więc starym nazwać go też nie można. Koźlak, czy lubię ten styl? I tak, i nie. Pamiętam jak kilka lat temu moja żona przywiozła mi Koźlaka prosto z Browaru Amber. Piwo smakowało wyśmienicie. Kilka tygodni  później zakupiłem kolejny egzemplarz w sklepie osiedlowym, ale smak był kompletnie inny. Nie wiem, czy wtedy piwo było naprawdę dobry, czy tak mi smakowało, ale Koźlak z tamtej degustacji jest dla mnie wzorem smakowym wszystkich Koźlaków 😉 Styl jest mi raczej obojętny. Browary kraftowe poszły bardziej w kierunku IPA, Stotu czy Porter, więc Bocków u nas jak na lekarstwo. Jeśli pojawi się piwo w tym stylu, to jest to często jego modyfikacja, jak np. Rauchbock z Browaru Kormoran czy też Ice Bock z Browaru PINTA. Podstawowy styl nie wyrywa raczej z butów. Jak zrobił to Browar Nepomucen?

STYL: Koźlak
EKSTRAKT: 15,8% wag.
ALKOHOL: 6.3%
SŁODY: Pale Ale, Caraamber, Carafa I, Carabohemian, Caramunich
CHMIEL: Marynka
DODATKI: ?
DROŻDŻE: US-05
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 28.02.2018

Zasyp wgląda … jak wygląda. Dużo tego Cara. Ma być skórka od chleba, słodowość i tak zapewne będzie. Do nachmielenia użyto polskiej odmiany – Marynka. Nie ma tu żadnych dodatków. Za dużo o składzie nie dziś nie powiem, jestem ciekawe jak wyszło to w praniu.

Etykieta nawiązuje do Dni Karpa. Nie wiedzieliście o nich wcześniej? To już wiecie. Co roku w miejscowości Milcz odbywa się tradycyjny odłów karpia. Impreza ma długą i ciekawą historię. Od roku 2015 Browar Nepomucen warzy specjalnie na tę okazję piwo. Za każdym razem jest to Koźlak. Styl dobrze wpasowuje się w klimat odłowu, przynajmniej moim zdaniem. Ciekawe co na to osoby będące na owym evencie? Odpalę ratebber i poszukam ich opinii. Łowienie ryb mija głównie na patrzeniu się w wodę, idealne warunki do wrzucenia oceny na piwny portal 😉 Piwo zostało uwarzone w browarze Nepomucen i jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów.

piwo Koźlak Jesienny [Browar Nepomucen]

Piwo Koźlak Jesienny ma kolor ciemnego brązu, widać w nim sporo przebłysków. Barwa przypomina mi trochę kwas chlebowy. Piana ma jasno beżowy kolor i jest dosyć obfita. Utrzymuje się ona przez kilka minut, po czym redukuje się do obręczy przy samym szkle.

Aromat jest średnio intensywny. Czuję w nim dużą dawkę ciemnego palonego karmelu oraz skórkę od chleba. Słody zrobiły robotę. Trzeba się jednak mocno zaciągnąć, aby cokolwiek poczuć. Jak na razie rządzą tu nuty brązowe, a nie czarne.

Po pierwszym łyku mogę powiedzieć jedno, jest wytrawnie. Piwo aż ściąga mi buzię. Chwila, chwila, jednak nie do końca, na finiszu pojawia się słodki posmak, który zmienia się w palony karmel. W drugim łyku pojawia się coraz więcej nut chlebowych. Finisz jest teraz lekko rozgrzewający. Nie czuć tutaj alkoholu, jest on dobrze ukryty. Zresztą, 6% nie jest dużym wynikiem. Piwo jest pijalne i nisko nagazowane, nawet bardzo nisko. Z czasem pojawia się coraz więcej karmelu, a smak robi się trochę pusty, taki chlebowy. Finisz jest teraz bardzo gorzki. Aromat zwiastował raczej słodkie klimaty, ale w tym piwie ich nie znajdziecie. Nie jest to kompletnie mój klimat.

Koźlak Jesienny [Browar Nepomucen]
OCENA: 6/10

Daję 6. Smaki nie są nachalne i zostały ze mną do ostatniej kropli, ale nie było tu żadnej ekstazy. Jeśli ktoś lubi klasykę, to może spróbować.

 

Podobne posty

Cocoa Cacao Piwo Cocoa Cacao już na początku mi się spodobało. Szykuje się na mega słodycz, a takie piwa lubię najbardziej. Dugges to szwedzki browar założon...
Black Noble Black Noble to kolejny Imperial Stout z Rockmila z którym będę miał przyjemność się zmierzyć. Po całej serii Imperial Stoutów leżakowanych w becz...
Roman Holidays 2 Zaczynamy długi weekend, więc na dziś wybrałem piwo na które długo czekałem. Roman Holidays 2 z Browaru Raduga. Dlaczego w nazwie piwa jest...
Greatest Hits &+ Greatest Hits &+ z browaru Cycle Brewing to piwo ze światowego topu. Czy przebije wszystko co do tej pory piłem? Najlepsze? Na pewno? Na unta...

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o