Dark Saison [Browar Zamkowy Cieszyn]

Browar Zamkowy Cieszyn nie trzyma się standardów. Świadczy o tym piwo Dark Saison.

piwo Dark Saison [Browar Zamkowy Cieszyn]

Browar Zamkowy Cieszyn zdecydował się na styl dosyć innowacyjny. Może nie innowacyjny, a ciekawy. Nie jest to kolejna IPA, Porter czy Stout. Browar serwuje nam Cieszyński Dark Saison. Co to za styl? Nie jest to oficjalny styl BJCP, a producent na etykiecie opisuje swój produkt jak „piwo górnej fermentacji z dębowo-owocową nutą”. Ja kupując to piwo pomyślałem, że będzie Saison w ciemniejszej odsłonie. Saison to piwo lekkie (chociaż Browar Trzech Kumpli ma inne zdanie na ten temat), orzeźwiające, owocowo-przyprawowe i wytrawne. Chociaż wariacji na temat Sasion jest sporo i piwa w tym stylu mogą smakować bardzo różnie. Był już Saison z amerykańskimi chmielami oraz z jałowcem.

STYL: Dark Saison
EKSTRAKT: 15,0% wag.
ALKOHOL: 7.0%
SŁODY: jęczmienne (jasny, monachijski, karmelowy, czekoladowy)
CHMIEL: ?
DODATKI: wiórki dębowe
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 09.10.2017

Jak widać w składzie mamy słód karmelowy oraz czekoladowy, to one mają nadać piwu ciemnej duszy (albo barwy…). Piwo dosyć głęboko odfermentowało, więc powinno być wytrawne. Za wspominany wyżej dębowo-owocową nutę odpowiedzialne są wiórki dębowe. Co do etykiety to bardzo przypadła mi ona do gustu. Biel dobrze komponuje się z czarnymi i czerwonymi elementami. Czcionka stalowana na zamkowy klimat robi robotę. Razem z logiem Browaru sprawiają, że całość wygląda dostojnie. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Cieszyn.

piwo Dark Saison [Browar Zamkowy Cieszyn]

Piwo jest przejrzyste, wydaje się być wodniste i dosyć mocno nagazowane. Piana bardzo szybko opada. W kolorze widzę ciemny brąz, podobny trochę do Coca-Coli.

W aromacie jest metal, daje o sobie znać już na samym początku. Poza tym czuć alkohol, który lekko grzeje w nos. Całość jest na razie średnia, więc co z pozytywami? Jest trochę palonych nut oraz lekkie muśnięcie słodyczy i wanilii.

W smaku na początku za dużo się nie dzieje. Na pewno czuje tu sporą goryczkę i to wszystko. Alkohol zaczyna rozgrzewać już od pierwszego łyku. Czuję też lekkie ściąganie języka, wytrawność piw w stylu Saison jest więc wyczuwalna. Po kilku głębszych łykach pojawiły się nuty beczki oraz wanilii, są one bardzo słabo wyczuwalne, a wanilia jest sztuczna. Dużo jej brakuje do poziomu Omnipollo. Każdy następny łyk przynosi lekkie orzeźwienie, czuję trochę czerwonych owoców. Potem jest beczka i gorzka kawa. Wszystko jednak jest słabo wyczuwalne, do tego wysokie nagazowanie. Musiałem się nieźle napracować, żeby cokolwiek o tych aromatach napisać.

Dark Saison [Browar Zamkowy Cieszyn]
OCENA: 5/10

Piwo Dark Saison wyszło średnio. Na wstępnie zniechęca metal oraz alkohol. Beczka oraz orzeźwienie są słabo wyczuwalne. Plus za styl, oby piwo pojawiło się ponownie w bardziej dopracowanej wersji.

Podobne posty

Who Unfollowed Me? Verdant nie zwalnia, tym razem zaprosili do współpracy inny brytyjski browar: Wylam i pytają Who Unfollowed Me? Nie będę się tu rozpisywał o Verd...
Top Secret Piwo Top Secret to "zwyczajne" India Pale Ale. Czy ten styl może wywołać jeszcze zachwyt? India Pale Ale stało się czymś standardowym. Kiedyś ten...
Tu Meke Piwo Tu Meke to kolejna świeżynka z angielskiego Verdant Brewing, która wylądowała w moim szkle. Stało się. Jestem dosyć przezorny w wybieraniu p...
Greatest Hits &+ Greatest Hits &+ z browaru Cycle Brewing to piwo ze światowego topu. Czy przebije wszystko co do tej pory piłem? Najlepsze? Na pewno? Na unta...

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o