Białe IPA [Browar Artezan]

Z wizytą w chmurach, czyli Białe IPA z browaru Artezan.

piwo Białe IPA [Browar Artezan]

IPA jest dziś czymś normalnym. Prawie każdy browar rzemieślniczy ma w swojej ofercie piwo w tym stylu, bądź w jego wariacji. Ba, wiele browarów zaczynało właśnie od IPA. Do wyboru mamy więc ogromną liczbę piw. Nie rozumiem więc browarów, które wydają średnie IPA. Ktoś je kupi, skoro ma tak duży wybór? Zresztą, żeby sprzedać swoje IPA trzeba się czymś wyróżnić na tel konkurencji. Tak było w przypadku Misty z browaru Trzech Kumpli oraz Juicy Delight z browaru Rockmill. Oba piwa spotkały się z bardzo dobrymi recenzjami. Jak na ich tle prezentuje się Białe IPA z Artezana?

STYL: White IPA
EKSTRAKT: 14,0% wag.
ALKOHOL: 6.0%
SŁODY: jęczmienny
CHMIEL: ?
DODATKI: płatki pszenne, skórka pomarańczy. kolendra
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 14.11.2017

Białe IPA z browaru Artezan to ich interpretacja White IPA. Jest to więc połączenie klasycznego IPA z konkretną dawką amerykańskich chmieli oraz pszenicy i przypraw znanych z piw belgijskich: skórki pomarańczy oraz kolendry. Szczególnie ten ostatni dodatek mocno dzieli fanów piw kraftowych. Po której stronie jestem? Po środku. Nie piłem jeszcze piwa na tyle kolendrowego, żeby mnie odrzuciło.

Etykieta wygląda … inaczej. Do tej pory piwa Artezana wyglądały niemal identycznie. Widzę, że nastąpił redesign etykiet. Na pewno są one bardziej trendy i czytelne niż poprzednie. Białe IPA ma na froncie baloniarza, który siedzi w koszu unoszonym przez dużą szyszkę chmielu. Duży napis, kolory do siebie pasują. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Artezan.

piwo Białe IPA [Browar Artezan]

Piwo jest praktycznie przeźroczyste, lekko zamglone. W szkle widzę słomkowy kolor oraz sporą czapę białej piany. Opada ona powoli zostawiając po sobie ładny lacing.

W aromacie czuję sporą dawkę cytrusów, są one bardzo intensywne. Na pierwszym planie jest pomarańcza oraz grejpfrut. Całość ma bardzo łagodny finisz, charakterystyczny dla piw pszenicznych.

Piwo jest pełne oraz bardzo soczyste. Jeśli chodzi o smak to jest tu głównie goryczka z ciekawym owocowym finiszem. Jakie owoce? Przede wszystkim morele i grejpfrut. Piwo jest nisko nagazowane, a pijalność jest na bardzo wysokim poziomie. Z każdym kolejnym łykiem goryczka jest jeszcze większa. Ma ona łagodny żywiczny posmak. Swoje trzy grosze dokłada też słodycz, która lekko kontruje goryczkę.  Jest ona bardzo świeża, soczysta i owocowa. Dodaje ona piwu pełni. Kolendr za bardzo nie wyczuwam, Biała IPA posmakuje więc też osobom, którzy jej nienawidzą. Ogólnie dużo się tu nie dzieje, bardzo dobre White IPA.

Białe IPA [Browar Artezan]
OCENA: 7/10

Solidna pozycja z browaru Artezan. Orzeźwiająca i soczysta. Można spokojnie wypić kilka butelek. Daję 7.

 

 

Podobne posty

Night Wolf Piątkowy wieczór, puste ulice, szybie auto, nocne wilki lubią to najbardziej.  Dziś recenzja piwa, które wpisuje się idealnie w ten klimat Night Wolf ...
KORD Whiskey Barrel Aged Piwo KORD ukazało się niedawno w jednej z popularniejszych sieci marketów, więc postanowiłem je zakupić. Piwo KORD zostało wypuszczone na rynek w...
Backwoods Bastard Piwo Backwoods Bastard to kolejne topowe piwo z Founders Brewing Company, którego będę mógł spróbować. Piwo Backwoods Bastard jest częścią Barrel...
American Boy Dziś pierwszy raz spróbuję piwa własnej produkcji. Zaczyna się sezon na lekkie piwa, więc sprawdzę jak wyszło mi American India Pale Ale. O...

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o